За много хора, стъклото на часовника е просто даденост, но това не е съвсем така.
Главната идея на стъклото е да предпазва горната част на часовника от проникването на вода, прахоляк и други, които биха навредили циферблата, маркерите, стрелките, а с всичко това и основната му функция да отмерва времето възможно най-точно за нас.
Най-общо и лесно смилаемо, стъклата биват два вида – плоски и куполовидни. Главно и основно за стъкло се използват три вида материали:

Плексигласово стъкло – основан на базата на пластмасите. Едно от неговите предимства е ниско му тегло. Плексигласовите стъкла са най-евтин за изработка. Макар и здраво, все пак е чупливо. Надрасква се много по-лесно от другите видове, но за сметка на това се полира лесно. Тези стъкла срещаме предимно при vintage (винтидж / ретро) часовниците. Към днешна дата все още се ползват този вид стъкла заради ниската цена, такива стъкла можем да видим в най-ниският клас часовници, така наречените еднодневки. Тези стъкла можем да видим и в спортните модели часовници, пример за това са часовниците на Casio. Разбира се винаги има изключения и едно от тях се среща при Omega Speedmaster Pro, който има и вариант с подобрен плексиглас – Hesalite.



Минерално стъкло – това стъкло е подобно е на стъклата за прозорци. Обработено е термично за по-голяма твърдост. Този вид стъкла се драскат по-трудно, но се чупи по-лесно от плексигласовото. Такива стъкла можем да срещнем в среден до ниският клас часовници, някои от познатите базовите модели на Tissot, Doxa, Citizen, Orient и много други.

Сапфирен кристал – това е най-скъпият вариант за стъкла на часовници. Спорна е точната датировка, но процеса за добиване е изобретен преди около два века, влиза в употреба чак през 70те на ХХ век. Този вид стъкла за часовници е трудно да се надраска, но за сметка на това е най-лесно чуплив. Използва се за луксозния и по-екстравагантен клас часовници – Ulysse Nardin, Audemars Piguet, TAG Heuer и други.

Има и варианти, при който минералното и сапфирено-кристално се комбинират. Пример за това е стъклото при някои часовници на Seiko, като при тази комбинация се получава стъкло наречено sapphlex.
Към днешна дата има и стъкла, които са с антирефлекс, има цветни стъкла, има и такива изработени от скъпоценни камъни.
Важно е да споменем и една екстра, която се добавя при стъкла за някои модели часовници – лупа за датника т. нар. циклоп. Можем да срещнем този циклоп например при някои от моделите на Rolex.


GIPHY App Key not set. Please check settings